YE-İÇ ÇEVREYİ KİRLETME HİÇ

Görüntü kirliliği yalnız tabela ile ilgili bir sorun değildir. Asıl önemli boyutu mekân, zaman ve alan kullanımındaki duyarsız, özensiz, tutum ve davranışlardır. Tarihi bir sokağı saçak payını geçecek şekilde eşya ile doldurmak, buzdolabı ve diğer eşyaları zincirle bağlamak, sokak çeşmesini tükürmek, sümkürmek suretiyle çok kötü kullanmak ve buraları ‘babasının malı sanmak’, mezar taşı edebiyatı ile herkesi küçümsemek kişisel kılık ve kıyafetteki zevksizliklerle göze çarpmak ta bir görüntü kirliliğidir.

Geçen hafta Karabük Valimiz Sn. İzzettin Küçük, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sn. Mehmet Uzun, İl Genel Meclisi Başkanı Sn. Hüsnü Özcan, İlçemiz Kaymakamı Gökhan Özcan ve Safranbolu Şehir Gönüllüleri Derneği Başkanı Sn. İsmail Şahinbaş Bulak Mağarası’nın sorunlarını yerinde görmek ve çözümlemek için anılan yerde iken köpeğim Saruman ile rastlantı sonucu bende orada bulunuyordum. Çözüm önerilerine kulak misafiri oldum.

Özellikle taşıtların çıkışını engelleyen dik yamacın kenarından bir yol düzenlemek suretiyle merdivenlere rahat ulaşımın planlanmasını çok önemli bir girişim olarak nitelendirmek mümkündür. Gerçekten bu yamaç herkesin yaya ya da taşıtla mağaraya ulaşımını olumsuz etkiliyordu. Öte yandan bu yeşil alan güzel bir piknik yeri ve dinlenme amaçlı kullanılmakta ise de gelenlerin bıraktıkları çöpler yüzünden büyük bir çevre kirliliği baskısı altındadır. Bu sorununda önce genel temizlik, ardından çöp kovaları yerleştirmek ve çöpleri belirli sürede toplamak suretiyle çözümlenmesi programlandı. Bu düzenlemeler gerçekleştiğinde Bulak Mağarası daha çok ilgi yaratacak turizm noktası olacaktır.

‘Ye, İç, Kirlet, Bırak, Git’ şekli kimseye yakışmamaktadır. ‘İnsan yaşadığı yere benzer’, ‘Aslan yattığı yerden belli olur’.  ‘Nasıl bulmak istiyorsan öyle bırak’ ve benzeri uyarıcı ve bilgilendirici sözlere kulak tıkamayalım. Böyle levhalar asılması da bir çevre kirliliğidir. Toplumsal duyarlılıklara aykırı davranırsak ve tersini yaparsak kulağımızı çınlatırlar.  O günde çöpleri bırakanların herhalde kulakları çınlamıştır. Saruman bile sizi kınadı; piknikçi, şehirliler, baylar-bayanlar ve çocuklar…

Aytekin Kuş

2010