DÜNYA MİRASI OLMA YOLUNDA MERSİN

DÜNYA MİRASI OLMA YOLUNDA MERSİN

İnsanlık tarihinin kültür yolculuğunda, geçmişten günümüze önemini koruyan yerleşimler bulunmaktadır. Mutlak ve evrensel olarak ölçülebilen zaman içerisinde ve sonsuz ‘şimdi’lerde kendini var eden bu yerleşimler ölümsüzdür.

Evrende sabit olan ışık hızında, doğum ile ölüm arasındaki çizgide, yaşamın kendisi olan tabiatın değerleri üzerine gelişen ve değişen kültürler günümüze kadar ulaşmıştır.

Torosları ve Akdeniz’i kucaklayan bir kültür coğrafyası konumunda olan Mersin, işte bu yerleşimlerden biridir. Mersin, çağlar boyunca jeopolitik, stratejik ve doğal değerlerinin uygunluğu nedeniyle her daim önemli bir merkez olmuştur.

Mersin’in günümüzde hâlâ gizemini koruyan ama UNESCO’nun geçici miras olarak ilan ettiği dört değerini mercek altına aldık. Aslında bir bütünün dört parçası demek daha doğru olur. Çünkü bu şehir doğal ve kültürel değerleri ile bir bütündür.

Bu coğrafya, Toroslar ile sulanıp, Akdeniz’in güneşi ile bereketlenmektedir. Doğanın dört elementinin en değerlileri bu coğrafyada mevcuttur: Havaya temiz oksijen sağlayan çam ve sedir ormanları, şehre su sağlayan dağ sırası, bu dağ sırasının eriyen kar suları ile sulanan toprak ve tüm doğal değerlerin aynı potada erimesi sonucu doğan kadim medeniyetlerin kültür ateşi.

Yıllar, asırlar geçer, kültürler değişir, kentler değişir. Bu coğrafyanın değeri hep baki kalır.

Mersin şehri, bu yayınla birlikte, doğal ve kültürel değerlerini dünyayla buluşturacak kapıyı açmıştır…

İsmail Şahinbaş 

Yayın Yönetmeni

İnstagram: ismail_sahinbas

X: ismailahinbas

Facebook: Ismail Sahinbas

YouTube: İsmail Şahinbaş