UNUTAN UNUTULUR

Safranbolu kültür turizminde evinde belli-belirsiz saatlerde konuk ağırlama gibi gönüllülük olgusuyla hareket eden kişiler bir elin parmakları kadar azdır. Bunların başında rahmetli Gültekin Asmaz; rahmetli Habibe Özkök ile öğretmenim Nezihe Aycan Kadıoğlu, kardeşi Orhan Aycan ve rahmetli anneleri Ayşe Aycan asla unutulamayacak gerçek şehir gönüllülerimizdir.

Tarih bilinciyle yoğrulmuş bir ömür; her sözün, her tavrın biçimlenmesinde gözlenebilen nezaket, zarafet ve asalet…

Safranbolulular için genel kanı ‘Yalınlık İçinde Soyluluk’ tanımlamasıyla ifade edilmektedir. Bunun da patenti rahmetli Çelik Gülersoy’a aittir. Mekânı cennet olsun.

Akıp geçen zaman içinde ‘Hafızayı beşer nisyan ile maluldür’ özdeyişine boyun eğmemek olası değildir.

Şehir Gönüllüleri Derneği olarak bu yıl kutlanacak Turizm Haftası’nda biraz geriye bakmak gereğini anımsamak istiyorum. Değerli büyüğüm Muhsin Uz, Yörüklü Birsen-Kadir Gümüş, Mehmet Emin Yeşilırmak, Orhan Alevcan, Muammer Aksoy, Mustafa Eren’de bu yıl ki etkinliklerde unutulmamalı.

Öğretmenim Nezihe Aycan Kadıoğlu 85 yaşının yorgunluğuna karşın dimdik Değirmenbaşı’ndaki 250 yıllık tarihi konağı önünde yine konuklarını bekliyor.

İlçemizde turizm olgusuyla ilgilenen yüzlerce kişi de yadsınamaz. Ancak bireylerin yaşadıkları yerde mutlaka bir parmak izlerinin bulunması gerekiyor. Aklıma gelmeyenler lütfen alınmasın…

Aytekin Kuş

2010