TÜRKİYE’NİN İNCİSİ MERSİN

Kuzeyi, Toros Sıradağları ile güneyi ise dünyanın en büyük iç denizi Akdeniz ile çevrili durumda olan Mersin, insanlık tarihinin her döneminde önemli bir yaşam ve yerleşim merkezi olmuştur. Torosların soğuk sularının, Akdeniz’in tuzlu sularına erişinceye kadar beslediği bereketli topraklarda kültürler, medeniyetler filizlenmiştir.

Ülkemizde en çok antik yerleşim alanına sahip illerden biri olan Mersin’de, kaya mezarları, mağaralar, taş köprüler, kaleler, Hitit’ten Roma’ya, Bizans’tan Selçuklu ve Osmanlı’ya ait birçok muhteşem eser bulunmaktadır.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde Mersin ilimizden 4 adet kültür varlığı yer almaktadır. Bu varlıklar; listeye 2000 yılında giren Mut Alahan Manastırı ve Tarsus’ta bulunan St. Paul Kilisesi, St. Paul Kuyusu ve Çevresi ile 2012 yılında listeye giren Anamur Mamure Kalesi ve 2014 yılında listeye giren Erdemli Korykos (Kızkalesi) Antik Kenti’dir.

Mersin, kültürel varlıkları yanında, doğal değerleri ile de ilgi uyandıran, dikkat çeken, münhasır özellikleri, eşsiz güzellikleri bulunan nitelikli ve seçkin bir kenttir. Bizlere düşen, ilimizin sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel değerlerini gün yüzüne çıkartmak, tanıtmak, uluslararası düzeyde tescillenmesini sağlamak suretiyle hak ettiği konuma ulaştırmaktır.

Mersin’in bünyesinde barındırdığı varlıklara baktığımızda dünya mirası listesinde aday nitelikteki eser sayımızın çok daha fazla olması gerektiği aşikârdır. Zira Mersin’in koruma altında olan tüm doğal ve kültürel değerleri dünya mirası olabilecek niteliktedir. Bu bağlamda önceliğimiz, aday olan değerlerimizin dünya mirası kalıcı listesine dâhil edilmesini sağlamak, bununla birlikte dünyanın ortak mirası olabilecek diğer varlıklarımızın da bu konuma gelebilmesi için gerekli çalışmaları devam ettirmektir.

‘Dünya Mirası Olma Yolunda Mersin’ yayını işte bu amaçla hazırlanmıştır. Katkı sunanlara, emeği geçenlere teşekkür ediyor; Mersinimizin kültür turizm alanındaki gelişim süreci açısından faydalı neticelere vesile olmasını diliyorum…

Ali Hamza Pehlivan

Mersin Valisi

 

İnstagram: alihamzapehlivan

X: ahpehlivan53

Facebook: Ali Hamza Pehlivan