SU GİBİ AZİZ OLMAK

Sözlü tarih çalışılması unutulmaya yüz tutan her türlü yaşanmış belleğin; görmüş geçirmiş bilge insanlardan söyleşi ortamında geri kazanımıdır. Yıllardan beri ısrarla vurguladığım bu olgunun önemli birisi Nisan ayı ortalarında gerçekleşti.

Değerli büyüğüm ve eski belediye başkanımız Kızıltan Ulukavak, doğup büyüdüğü Akçasu Mahallesi’nin su kaynaklarını, su kanallarını yerel yönetime yerinde göstermek, açıklamalarda bulunmak suretiyle belleğini paylaştı.

Akçasu Mahallesi’nden çıkan Akkuyruk ve Kaçak su kaynakları Şehir kesiminin Babasultan, Musalla mahalleleri ile Köprülü Camii’nin şadırvanındaki çeşmeleri beslemektedir. Yüzyıllar önce olanakların sınırlı olmasına karşın yerli kaynakların yer yer kırılarak oluşturulan su kanalları adeta tarihe meydan okuyor.

Ancak kaynağın ve su kanallarının esaslı bir şekilde bakım, onarım ve sağlıklaştırma sorunu kaçınılmaz bir gerekliliktir. Özellikle Akçasu Deresi’nin Tabakhane’ye kadar temizlenmesi, çevresinde yürüyüş yolları ile düzenleme yapılması; Cinci Hanı’nın arkasındaki derenin ortaya çıkarılması ‘Mavi / Yeşil Kuşak Projesi’ ile bir an önce gerçekleştirilmelidir. Kastamonu’nun ortasından geçen dere görenleri büyülemekte; şehir yaşamına olumlu katkılar sağlamaktadır.

Belediye başkanımız Dr. Necdet Aksoy’un bu bağlamada tarihe iz bırakacak projeyi hizmet dönemi içinde önceliklerin başına alacağına inanıyorum. Gözlerinde ve sözlerinde bu ışığı, kararlılığı, heyecanı, içtenliği gördüm.

Hemşerimiz Çevre ve Orman Bakanlığı danışmanı, su uzmanı Prof. Dr. İzzet Öztürk Beyefendi’nin de deneyim ve olanaklarını; bu projeyle bütünleştirmek şansımızda vardır.

Su kaynakları, suyolları şehir mimarisinde sayısız yapıtları ve tasarımları oluşturan çok önemli bir zenginliktir.

‘Mavi / Yeşil Kuşak Projesi’nin gerçekleşmesini umutla bekliyoruz.

Aytekin Kuş

2010