ŞANLI GECELER VE LEYLA GENCER

Babası Yörüklü, annesi Polonyalı olan Soprano Leyla Gencer, ‘La Diva Turc-Prima Donna’ olarak, evrensel üne sahip bir değerimizdir.

İstanbul Beşiktaş Belediyesi, Fulya Hakkı Yeten Caddesi’nde Leyla Gencer anısını yaşatmak için Önder Büyükerman’a (heykeltıraş) yaptırdığı bir heykeli diktirerek sanata, sanatçıya duyarlılığını göstermiştir. Yörük Köyü Vakfı da bu evrensel sanatçımızın ismini köyde bir sokağa vermek suretiyle ilgisini esirgememiştir. Ölümünden önce gerçekleşen bu yaklaşım, sanatçının ölümünden sonrada adı geçen vakıfça özenle sürdürülmektedir. Var olsunlar…

Bu yıl Leyla Gencer adına şan yarışmasının altıncısı düzenleniyor. Milano, Berlin ve İstanbul’da yapılan ön elemede 12 ülkeden 34 sanatçı çeyrek, yarı final ve final için cemal reşit rey ile Aya İrini’ de yarışacaklar.

26 Ağustos saat 20.00’de final ve ödül törenine kendi olanaklarımla konuk olarak katılmak niyetindeyim. Şimdilik tek başımayım.

Gönül ister ki yerel yönetimimiz, mülki yönetimimiz Güzel Sanatlar Tasarım Fakültemiz ve rektörlüğümüz katılımlarıyla hemşerimizin ruhunu şad etsinler… Bu arada da şehrimizin tanıtımına vesile olsunlar…

Yıldızlı akşamlardan şanlı gecelere bir açılıma ne dersiniz? Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali kapsamında bu yarışmadan ilçemize birden fazla olanak sağlamak da olasıdır. Taş attık da kolumuz mu yoruldu? Bu kuyu kör kuyu değildir. Akıllı kuyudur. Suyu da kesilmez.

Aytekin Kuş

2010