SAFRANBOLU HEP LİDER OLMALI VE KALMALI

Pazar günü Karakartallar Kazdağlıoğlu Meydanı’nda kulağa, göze ve insan ruhuna hoş gelecek görüntüler sergiledi. Pırıl pırıl formalar, banttan marş, tezahürat karışımı müzikli nağmeler eşliğinde düzgün tipler…

Meydanda bir Fenerbahçeli ve Karabüksporlu olarak BJK Çarşı Grubu’nu gıpta ile izledim. Bu taraftarların Safranbolu’yu seçmeleri, sevmeleri, beğenmeleri, kendilerini huzur ve güvenli hissetmeleri çok önemlidir. Taraftarlar birbirlerine karşı gibi görünseler bile bazı güzellik ve özellikleri diğer taraftar gruplarıyla paylaşırlar. Şimdi İstanbul’a döner dönmez BJK Çarşı Grubu Safranbolu izlenimlerini behemehâl, Fenerbahçe, Galatasaray, İstanbul Büyükşehir Belediyespor ve Kasımpaşa taraftarı ile bir durum değerlendirmesi yapacaklar; iyi referanslar vereceklerdir.

Ancak daha yapılması gereken çeşitli açılımlar var. Önce stat zemini acilen iyileştirilmelidir. Safranbolu’da ise şehrin önemli bir meydanında o hafta maçı olan konuk takımın ve Karabükspor’un bayrağı bir Safranbolu evinin cephesinde sergilenmelidir. Bu centilmenlik örneğidir ve Safranbolu’ya yakışır.

Nitekim Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Recep Altepe, Karabükspor Süper Lige çıktığında kutlama ve başarı dileyen bir bez afiş düzenleterek, Yeşil Mahalle’deki yeni belediye binasına astırmıştı. Çok da hoş olmuştu. Spor rakibiniz güçlü ve akıllı ise güzel bir yarışmadır. Sonucun önemi ve değeri vardır.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’te Sporcunun Zeki ve Çevik Olanın Sevmiyor Muydu?

Öte yandan basın mensuplarını, spor adamlarını, sporcuları kaldıkları otelde ve şehir içinde rahat bırakmalıyız. Fazla ısrarcı olmadan fotoğraf çektirmek için öncelikle izin almalıyız. Onlarında gezmek, dinlenmek gibi hakları olduğunu unutmamalıyız.

Artık iki haftada bir daha yoğun ve hareketli konuk grubu ağırlamak durumundayız. Akıllı, saygılı, yaratıcı, hoşgörülü olmak, Safranbolu’yu duyulanın ötesinde daha gizemli, uygar ve çağdaş spor kültürü gelişmiş bir kent olarak göstermek zorundayız. Çünkü biz Cumhuriyet kenti Karabük’ün ve Safranbolu’nun dünya liginde oynayan bir kültür markasıyız.

Aytekin Kuş

2010