MEYDAN BÜYÜK, RAHATSIZLIK BÜYÜK

Köyiçi Meydanı için bugüne değin beş yazı kaleme aldım. Çalışmalarda yer yer hızlanma ve duraklama yüzünden somut bir gelişme şimdilik gözlenemiyor. Bu tempo ile meydanın bayrama yetişmesi ise yanıtı zor bir bilmece.

Rahmetli Uğur Mumcu gazetecilikte fikri takip denilen kurala uyardı. Yani yazdığı konuyu sonuna değin izleyip okuyucusuna gelişmeleri aktarırdı. Bu nedenle Köyiçi meydan düzenlemesini sık sık konu etmek zorundayım. Düzenlemenin başladığı Temmuz ayının başında ve yerinde yeller esen havuzun üstünde ‘çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz’ biçiminde bir bez afiş vardı. Güzel bir yaklaşımdır. Ancak bu afişteki özürüm kabul görebilmesi için sürdürülen çalışmanın tam ve zamanında bitirilmesi esastır. Ancak alan büyük ve umulandan ziyade altyapı sorunlarıyla yüklüdür. Yani delik büyüktür, yamamak zaman alacaktır.

Afiş yerine sayın başkanın ve ekibinin hemen her gün işi denetlemesi ve Köyiçi sakinleriyle bir araya gelmesi daha anlamlı, işlevsel ve fikri takip örneği sevindirici bir yöntemdir.

Empati yaptığımızda işin pekte kolay olmadığı açıktır. Dileğimiz burasının en kısa zamanda ve bir daha yap-boz düzenlemeleriyle konu olmamasıdır.

Aytekin Kuş

2011