MEHVEŞ HER ZAMAN ENFES

Günümüzde en çok yakındığımız olgular içinde gürültü, görüntü ve bilgi kirliliği yerini korumaktadır. Estetiğin, uyumun, akılcılığın, her öğesine sindiği Safranbolu’muzda bu üç kirlilikten görüntülü olanı; giderek azgınlaşmakta ve yaygınlaşmaktadır.

Tarihi bir sokak içinde güzel bir turistik işletmenin tanıtımı elbette ki yazılı ve ışıklı biçimde olur. Yatay ya da dikey tabela üzerinde yazı; çarpıcı sözcükler bunun somut yansımalarıdır. Ger gör ki birden çok tabela ve sözcüğün bir harfi dokuz aylık bebek büyüklüğünde olursa; ne sokak dokusu kalır ne de güzellik…

Önemli olan büyüklük değil, işlevsellik, tarihi ve mimari çevreye uyum ve estetiği sürdürebilmektir… Burada herhangi bir işletmeyi kınamam söz konusu değildir. Ancak ‘Görünen köy kılavuz istemez’ özdeyişi de gerçeği çevredeki sayısız çarpık örneklerle anımsatmaktadır. Sokaklarımız kentimizin belleğidir ve sokak tanıtım tabelaları bile belirli bir ölçü içindedir.

Bu bağlamda gözüme, yüreğime ferahlık; tarihi çevreye saygı açısından Mehveş Hanım Konağı’na asılan tabelayı her işletmecinin görmesini ve kendisini tartmasını diliyorum.

Zarif bir ferforje altında (demir işlemeli)  oval tabela o kadar göze hoş geliyor ki anlatmam olası değil. Bakmak değil görmek ve estetiği tanımak lazım.

Her zaman ki asil, dengeli ve bilinçli tavırlarıyla yüz akımız Mehveş Hanım Konağı sahiplerini kutluyor sürekli başarılar diliyorum.

Aytekin Kuş

2011