LEBLEBİ YETMEZ

Mülki idare amirlerimiz meslekleri gereği güzel konuşurlar. Genellikle söylemleri ve eylemleri iz bırakır. Sivas Valisi Halil Rıfat Paşa’nın ‘Gidemediğin yer senin değildir’ sözleri ulaşımın gerekliliğini belirten gerçek bir durum değerlendirmesidir.

Karabük Eski Valisi Sayın Nafiz Kayalı’nın ‘Cumhuriyet Kenti Karabük’ logosunu sürekli gündemde tutması; Safranbolu Kalesi ve üzerindeki tarihi Hükümet Konağı için ‘Safranbolu’nun tacı’ değerlendirmesi belleklerden silinmemiştir.

Sayın Can Direkçi ise ‘Marka Kent Kavramı’ ile farklı arayışları da anımsatmıştır. Yeni Valimiz İzzettin Küçük’ün parlayan yeni yıldızımız Yenice için dünya çapında isim arayışı ‘aklın yolu birdir’ özdeyişinin gereğidir. Bu bağlamda sürekli arayış ve geliştirme çabaları gündemde yerini korudukça önceliklerimizde gerçekleşmektedir.

Nitekim çevre illerimizde bu çalışmalardan etkilenmekte; farkına varılan değerleriyle bölgesel birliktelik ve dayanışma olgusunu geliştirmektedirler. Bu doğrultuda eski valimiz yeni Çorum Valisi Sn. Nurullah Çakır’ın yaratıcılık adına çok önemli değerlendirmelerini yansıtan 29 Temmuz 2010 tarihli Sabah Gazetesi’nin ‘Lokomotif Kent Çorum’ ekindeki demecini paylaşmak istiyorum:

‘Leblebi Yetmez’

Vali Nurullah çakır, sanayisi, tarımı ve gelişen yönleri ile Çorum’un bir dünya kenti olma yolunda hızla ilerlediğini belirterek, “Çorum denilince akla gelen sadece leblebi olmamalı” dedi. Hem tarihsel süreç, hem de yakın dönemdeki varlığı ile Türkiye ekonomisinin lokomotif kentlerinden biri olan Çorum’u sorunlarından arındırmak için gayret gösterdiklerini söyleyen Vali Nurullah Çakır, “Bir dünya kenti olacağız” dedi.

‘Akdeniz’i Karadeniz’e Bağlıyoruz’

Karadeniz’e açılan, Ankara ve İstanbul’dan bağlanan yolların bir bölümünün ve özellikle Ankara-Karadeniz hattının Çorum’dan geçiyor olmasının, çok özel bir ulaşım aksında olduğunun bir göstergesi olarak değerlendiren Vali Çakır, “Gelecek yıllarda bu aksların da karayolu ulaşımına da sağlıklı bir şekilde sağlaması sonucu, bu özel konumu bir defa daha ortaya çıkacak. Bir kırk-dilim yolumuz dahi Sinop’tan Akdeniz’e olan bağlantının noktası görevini yapacak” dedi.

Kendine Ait Üslubu Var

Şehrin dinamiklerini tarım, sanayi, ticaret ve turizm olarak ifade edebilme gücüne sahip olduklarını anlatan Vali Çakır, şehirdeki sanayicilerin ‘Made in Çorum’ markasını yarattığını söyledi.

Sade bir vatandaş olarak da son söz olarak ta benden bir görüş: Çorum’a leblebi, Safranbolu’ya lokum, safran ve Çavuş üzümü yetmez. Çok kafa yormak lazım.

Aytekin Kuş

2010