KEŞKEK, BÖREK VE GÖBEK

İlçemizde 20 yıldan bu yana turizm haftası genellikle protokolün ağırlıklı katılımı ile kutlanmaktadır. Hıdırlık Tepesi, Kazdağlıoğlu Meydanı etkinliklerin yapıldığı yerlerdendir.

Bu yıl ilk kez Çarşı içinde Akın Sokağı boyunca gerçekleştirilen kutlama beğeni topladı. Çünkü yer seçimi katılımı yoğunlaştırdı. Özellikle Turizme Katkı Veren Esnaflar Derneği’nin öncülüğünde deneyimli işletme sahipleri etkinliğin kusursuz gerçekleşmesinde becerilerini gösterdiler.

Bu bağlamda Dernek Başkanı Selahattin Koş ile Leyla Hanım ve ekibini yürekten kutluyorum.

Genellikle protokolün sahne aldığı törenlerde gariban halk ve esnaf; turizmci ayakta dinlemede kalır; becerisini tepkisini sergileyemezdi. Devlet Senfoni Orkestrası’nın konserini ‘zulümle’ tanımlayan, Bayburt örneğinin aksine bu kez herkesin çok mutlu olduğu gözlerden okunuyordu. Çünkü resmi tören MYO Uygulama Oteli’nde yapıldığından vatandaş söylevsiz bir kutlamanın içinde özgürce yer aldı. Gezdi, gördü, beğendi ve katılımı beğeni ile izledi. Özellikle Safranbolu Safranbolu olalı böyle keşkek, cevizli çörek, bükme, kiren şerbeti görmedi. Mideler bayram etti

Gelsin baklavalar, börekler; çalsın sazlar oynasın göbekler. Hafta dediğin böyle kutlanır. Bu açılımı beğendim. Tasarlayanlara, emeği geçenlere teşekkürler.

Aytekin Kuş

2011