İMKB’NİN HERŞEYİ GÜZEL

Turizm haftasının ilk kez bu kadar coşku içinde kutlanmasının nedeni hiç kuşku yok ki Safranbolu İMKB Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin sergilediği gösteri çeşitliliğidir.

Resim, rölfey, müzik konseri ve işlerine duydukları sevgi, saygı, heyecan görülmeye değer öğrenciler…

Cuma günü Akın Sokağı pırıl pırıl öğrencinin elleriyle güzelliklerin üretildiği sanat galerisine dönüşmüş; sevgi fırtınası sokağın her yanına sinen ruhsuzluğu ötelemiş durumda…

Flüt sesleri, kemanın tellerinden kopan ezgilerle sokağın derinliklerinde yankılanıyor. O güne değin müşteri beklemekten yorgun kahveci kadir yaşamının en bereketli günlerini yaşıyor. Sokağının zenginliğini keşfediyor.

Dernek başkanı Selahattin keyiften sigara üzerine sigara tellendiriyor. Orkestra şefi gibi sokağından yankılanan bu hareketin güfte yazarı gibi koşturuyor.

Yıllarca özlenen eylem nihayet söylem olmaktan çıktı. Sokaklar kentin soylu belleğinin anımsandığı yerlerdir. Akın Sokağı’nda tarihten gelen işlevine uygun sanatla bütünleşmenin mutluluğunu yaşıyor. Artık sokaklarımızı sözde değil sanatla aşındırmalıyız.

Yerel yönetimimizin desteğiyle bu süreci yaygınlaştırmak zorunluluğundayız. Keza üzüm üzüme baka baka kararır, safran safrana baka baka sararır ve sokak sokağa baka baka, öyküne öyküne düzelür.

Aytekin Kuş

2912