‘İLTERİŞ KUTLUG KAĞAN YAZITI’ ULUSLARARASI FORUMU

15 Aralık 2022 tarihinde Paris’teki UNESCO Genel Direktörlüğü’nde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ile Türkiye UNESCO Millî Komisyonları ve daimi temsilciliklerinin destekleriyle Uluslararası Türk Akademisi tarafından ‘Dünya Kültüründe Türk Medeniyeti: İlteriş Kutlug Kağan Yazıtı’ uluslararası forumu gerçekleştirilmiştir.

2022 yılı içinde bulunan ‘İlteriş Kutlug Kağan Yazıtı’ olmak üzere Göktürk Yazıtları, kültür ve medeniyeti ekseninde konuşmaların yapıldığı toplantının açılış bölümünde UNESCO Nezdinde Türkiye Daimî Temsilcisi Büyükelçi Gülnur Aybet konuşma yapmıştır.

Toplantının ’Küresel Dünyada Türk Dilleri: Koruma ve Geliştirme Sorunları’ başlıklı oturumu ise UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz başkanlığında gerçekleştirilmiştir. Sayın Oğuz, Orhun Yazıtlarının V. Thomsen tarafından deşifre edildiğinin ilan edildiği tarih olan 15 Aralık gününün TÜRKSOY Devletleri tarafından Türk Dili Günü olarak kutlandığını, ilgili günün UNESCO Uluslararası Günü ilan edilmesi hususundaki çalışmaların devam ettiğini dile getirmiştir.

Toplantıyı müteakiben 1917-18 yıllarındaki Türkistan Hükümeti’nin Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenen Mustafa Çokay’ın adını taşıyan Park ve Anıt ile Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin 1918 yılında Dışişleri Bakanlığını yapan Aşi Merdan Topçubaşı’nın mezarı ziyaret edilmiştir.

UNESCO MİLLİ KOMİSYONU 23.12.2022