HAYDİ, BRTV, HAYDİ, YANIK

Demirciler Çarşısı’nda Arnavut kaldırımı çalışması hızla sürüyor. Bir sorun göz ardı edilirse ilerde sıkıntı doğabilir. Akçasu Deresi’nin üzerine kurulmuş Demirciler Çarşısı Köprüsü’nün kilit taşı ve yanındakilerin zamanının tahribatına karşı yerinden oynadığı, mutlaka teknik bir incelenmeye alınması gerekliliğinden sıkça söz ediliyor.

‘Bir de köprünün üzerine kaldırım döşenirse’ diye başlayan tümceler kaygı ve kuşku uyandırıyor; korku salıyor. Ağır tonajlı taşıtların da buradan geçişi de hatırdan çıkarılmamalıdır. İletmesi bizden…

Hatice Hanım Konakları sahibi, kadim dostum Mustafa Sarı ile uzunca bir söyleşide bulundum. ‘Damdan düşenin halini damdan düşen anlar’ deyimi doğrultusunda dinlemede kaldım. Morali düzgün, yılgın ve yorgun değil.

Restorasyon konusunda deneyimi var. Çatısı yanan konağın ayağa kaldırılması kolay değil. Bölgemizin orman ürünlerinin üretim ve satış yeri olması nedeniyle bu sektördeki hemşerilerimizin katkısıyla çatı kerestesi kampanya ile sağlanabilir. Bunun için bir önder, bir dayanışma gurubu gereklidir. Yıllar önce Safranbolu evlerinin çatısında kullanılan ‘oluklu kiremit’ için basın aracılığıyla bir kampanya düzenlenmiş ve sonuçta alınmıştı.

Görünen odur ki bu duruma en çok üzülen ve tepkisini dillendiren Karabük BRTV Televizyonu’nun yorumcusu Yanık Mustafa dostuma görev düşüyor. Yangın ve Yanık sözcükleri bunu çağrıştırıyor. Yerel ve ulusal basını bu yönde oluşturmak en akıllı çözüm ve yöntemdir. Diline, yüreğine sağlık…

Aytekin Kuş

2011