GAMSIZ CEMAL

‘Hitler bıyıklı’ İsmet Paşa’mızın temelini attığı Demir-Çelik Fabrikaları sayesinde doğum yerim Karabük, ilkler ve yeniliklerle her zaman Safranbolu’nun önünde yer almıştır. Örneğin sporun her dalında… Yenişehir Stadyumu, kapalı salonlar bunun en belirgin ölçütü olarak gösterilebilir. Karabükspor’umuz bu yıl Süper Lig’de yöremizin temsilcisi olacak. Safranbolu’nun esamesi bile okunmuyor.

Bundan 40-45 yıl önce Karabük’ün iki futbol takımı, Demir Çelik ile Karabük Gençlik, Zonguldak 1. amatör kümenin en güçlü takımlarıydı. Demir Çelik’in Zonguldak Şehir Stadyumu’nda, Zonguldak Kömür Spor’u eze eze yenerek şampiyon olduğunu bizzat izledim. O zaman Safranbolu Gençlik ile Doğanspor takımları ise Amatör 2. kümede ayrı gruplarda Karabük’ten devşirilmiş oyuncularla varlığını sürdürüyorlardı. Bu arada Karabük’te Esnafspor adıyla bir takım adından söz ettirmeye başladı.

‘Gamsız’ lakaplı, orta boylu, kırmızı yüzlü; futbol topunu bomba diye karakola, kabak diye eve getirecek bir sempatik adam, bu takımın başkanı, antrenörü, malzemecisi, sonuçta her şeyiydi. Bu takım önüne çıkanı duman ediyordu. Nitekim bir antreman maçında Demir Çelik, Karabük Gençlik ve bizim Doğanspor’u yenmeyi başardı. Adeta çoluk çocuğa yenilmiştik. Bu beklenmedik sonuç içimize oturmuştu. Önce Karabük Gençlik’ten santrafor Yıldıray’ı, Gamsız’ın Esnaf Spor’dan artist Muharrem ile Şambaba Cengiz ve Alman Yüksel’i; Karabük’te tekniker okulunda okuyan Antalyalı kaleci Nevzat ile Sarı Ahmet’i kadromuza kattık.

1965-1966 sezonuna daha önce Altay’da futbol oynamış Muhsin Nuray’ı antrenörlüğünde girdik. İyi bir ekip kurulmuştu. Nitekim Çankırı Karatekinspor’u, Kastamonuspor’u, Filyospor’u, ezeli ve ebedi rakibimiz Safranbolu Gençlik’i yendik. Sıra Gamsız’ın Esnafspor’a gelmişti. Yenişehir Stadı’nda Gamsız’ın Esnafspor’unu Yıldıray’ın golleriyle 2-0 yenip rövanşı aldık. Gamsız soyunma odasına gelip, hepimizi kutladı. Gamsız yıllarca Karabük futboluna Baba Maraton, Saksafoncu Muharrem, Hamdi Abi, Ersal Abi gibi emek verdi. Birçok sporcunun yetişmesine, beladan, her türlü kötülükten uzaklaşmasına vesile oldu.

Duydum ki Gamsız şimdi Karabük Huzurevi’ndedir. Gözlerinden rahatsız ve tabi ki yalnızdır. Bizim gönlümüzde dimdik ayaktadır Gamsız.

Gerçek adı ve soyadıyla Cemal Akdik (Gamsız) Karabük’te futbolun gerçek babasıdır. Kendisine sağlıklar diliyorum. En kısa sürede Gamsız Cemal’i arkadaşlarımla ziyaret etmek istiyorum.

Aytekin Kuş

2017