‘DÜNYANIN VE TÜRKİYE’NİN GERÇEĞİ: GÖÇ’

UNESCO Millî Komisyonu tarafından 19 Aralık 2022 tarihinde ‘Uluslararası Göçmenler Günü: Dünyanın ve Türkiye’nin Gerçeği: Göç’ konulu bir çevrim içi seminer gerçekleştirilmiştir.

Moderatörlüğünü UTMK İletişim İhtisas Komitesi Üyesi Prof. Dr. M. Murat Erdoğan’ın gerçekleştirdiği ve UTMK Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Bayrakdar’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

Seminere, IOM Türkiye Göç Yönetimi Birimi Yöneticisi Tommaso De Cataldo, Koç Üniversitesi Göç Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Ahmet İçduygu ve UTMK MOST ve Göç İhtisas Komitesi Üyeleri Doç. Dr. Ayselin Yıldız ve Dr. Gökçe Ok konuşmaları ile katkı sunmuşlardır.

Toplantıda, göçün ve göçmenlerin Türkiye’deki ve dünyadaki mevcut durumu tartışılmış; UNESCO’nun bu konuya yönelik çalışmaları ile iletişim ve göç ilişkisine de değinilmiştir.

Toplantıya akademi, sivil toplum kuruluşları ve yükseköğretim kurumlarından ulusal ve uluslararası dinleyiciler katılım sağlamıştır.  Konuşmacıların katkılarının ardından toplantı sona ermiştir.

UNESCO MİLLİ KOMİSYONU 19.12.2022