DİKİLİ AĞAÇLARIM

14 Temmuz 2010 Çarşamba günlü Safranbolu Ekspres Gazetesi’nde ‘İlçenin Akciğeri Sökülmesin’ başlıklı haberi okuyunca önce yüreğim ‘cız’ etti; sonra ‘depe tüylerim ayağa kalktı.’ Çünkü haberdeki ağaçları Ankara Atatürk Orman Çiftliği’nden getiren bendim.

Yıl 1980…Belediye Başkanımız Sn. Kızıltan Ulukavak… Görevim Belediye Elektrik Su Kanara Otobüs İşletme Müdürü olmakla birlikte dış görevlere de cani gönülden gitmekteydim. Anılan çiftliğin müdürü ise Kızıltan Bey’in Ziraat Fakültesi’nden sınıf arkadaşı adaşım Aytekin Ülger Beyefendi idi.

800’e yakın süs ağacı fidanını Safranbolu’ya getirdikten sonra dikime de nezaret ettim. Bu arada saldırıya da uğradım. Bazı ağaçları kanımızla suladık da diyebilirim. Sonuçta buradan ne zaman geçersem bu dikili ağaçlarla aramadaki manevi bağı anımsarım. Bunlar benim çocuklarımdan sonra diğer ‘dikili ağaçlarımdır.’ Bilmem anlatabildim mi?

Hal böyleyken ‘Dönenim Belediye Başkanı Erdoğan Caymaz tarafından Atatürk’ün 100. doğum günü anısına yaptırılan 100. Yıl Parkı olarak bilinen İlçe Emniyet Müdürlüğü karşısındaki yeşil alan Belediye Meclisi tarafından ticari alan olarak değiştirilmesi için İmar Komisyonuna havale edildiği öğrenildiği’ üst başlığı ile verilen bu haber külliyen bilgi kirlenmesiyle maluldür. Bir kere Sn. Caymaz 1983 yılında Belediye Başkanlığı görevine başlamıştır. Geriye dönük bir tarihte böyle bir parkı nasıl düzenler el insaf gasteci birader…

Bu alan 1979 yılında pazar yeri olarak ihaleye çıkarılmış ise de istekli olmadığı için Belediye olanaklarıyla düzenlenmiş; 01.10.1979 tarihli Belediye Meclis kararıyla da Salı Pazarı olarak öngörülmüştür. 11 Kasım 1980 tarihinde Belediye Hal Binası-Açık Pazar Yeri olarak hizmete girmiştir. Bu bağlamda dönemin mansup belediye başkanı merhum Mehmet Ali Terziahmetoğlu,  Belediye Saymanı merhum İzzet Çubukçu, Belediye Fen İşleri Müdürü Mustafa Gümüşgil’in, Belediye personelimizin hizmetlerini görev arkadaşları olarak unutmam mümkün değildir. Mekânları cennet olsun. Aramızda olanlara sağlık ve afiyetler diliyorum. Ayrıca bu alanda bir park ve binada 60. yıl anısına halkın kullanımına açılmıştır.

Bu konuda değerli büyüğüm Sn. Kızıltan Ulukavak tarafından yazılmış ‘Safranbolu’da Bir Zaman Bir Başkan (1974-1980)’ adlı kitabın 94-95. ve 381-382. sayfaları bir zahmet okunursa haberdeki büyük yanlışlığın ve bilgi kirliliğinin vehameti açıkça görülecektir. Her eline kalem alanın ‘gasteci’ olduğu günümüzde ben gasteci değilim. Kimse alınmasın… Bu arada Sayın Caymaz’ın düzenlediği Parklar Prof. Dr. Metin Sözen Caddesi üzerindedir ve yanlış bir değerlendirme ile parkların karıştırıldığı anlaşılmaktadır. Memlekete her çivi çakan kim olursa olsun başımızın üstünde yeri vardır.

Aytekin Kuş

2010