BİR FESTİVAL DAHA BİTTİ

On birinci Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali sona erdi. Festivalin hemen ardından yorum yazısı yazmak yanıltıcı ve incitici olabilir. Öte yandan festival düzenleme komitesinde bulunmam nedeniyle de daha dikkatli ve gerçekçi olmam kaçınılmazdır.

Herhangi bir bilanço açıklanmadan, yarışmalara katılım sayıları, ulusal gazete haber ve yorumları önceki yıllara göre kıyaslamalar; yerel basının haber ve yorumları değerlendirilmeksizin sağlıklı bir kanıya varmak şimdilik mümkün görülmüyor.

Gözlemlerime göre bu yıl festivale damgasını vuran iki olgu Sayın Türker İnanoğlu’nun katılımı diğeri ise Sayın İsmail Şahinbaş’ın çektiği ‘Safranbolu-Eflani Katır Yolu’ belgeselidir. Bu belgesel yöremiz için önemli bir kazanımdır. Nitekim festivalin son günü Katır Yolu gezisine çok sayıda katılım oldu. Böylece paylaşım duygusu da gerçekleşti.

Festival ile ilgili ulusal basında şimdilik bir haber görülmüyor ise de Altın Koza Film Festivali’nin aynı tarihlerde yapılması böyle bir gündem kaymasına yol açtı. Gelecek festivallerde Faruk Şuyun, Atilla Dorsay, Alin Taşcıyan, Ali Hakan gibi belgesel film yazar ve yorumcularını davet edersek yararını görebiliriz. Bu festivalde emeği geçen herkesi kutluyorum. Önemli olan kurumsallaşabilmek. Bunu da elbirliği ile gerçekleştirebiliriz.

Aytekin Kuş

2016