ALİŞİN KAŞLARI KARA

Bugün özel taşıtımla Sadri Artunç Caddesi’nden inerken, Konak Çarşısı içinden bir taşıt caddeye kuralına uygun giriş yaptı, hız kesti ve önümde durdu resmi plakalı idi bekledim. Kornaya da basmadım.

Şoför kapıyı açtı taşıttan inmeden yolda yerinden çıkmış parke taşını düzeltti ve yola devam etti. Gerçekten parke taşı bir kazaya neden olacak kadar tehlike içeriyordu. Kimilerine göre önemsiz bir hareket ama bana göre kelaynak yaklaşım, yani nesli tükenmiş; duyarlı, adam gibi adam, mükemmeliyetçi bir kişilik sergilemesi.

Amirine bu duyarlı davranışını söyleyip bu görevlinin ruhunu, asaletini, kişiliğini yani iç dünyasını bilmesini, tanımasını ve takdir etmesini isteyecektim. Vazgeçtim adam zaten bu cevheri göstermiş ki önemli bir kuruluşta temsil görevini üstlenen bir personel olmuş.

Böyle kişilerin çoğalması dileğiyle. Bu güzel davranışını kutluyorum. Yolu açık olsun. İsmini çok merak ederseniz Recep Birgit’in seslendirdiği Rumeli havalarında sıkça geçiyor.

Bireysel olan bu çıkışın yanında yaşamlarını hiçe sayarak alevlere, dumana, her türlü tehlikeye karşı görevlerini yerine getiren kahraman itfaiyecilerin sorunlarına ve beklentilerine de ilerde değineceğim.

Aytekin Kuş

2010