ÂDEM’İN YERİ

Kentlerimizde huzur ve güvenin sağlanmasında önemi ve görevi yadsınamaz Türk Polis Teşkilatı’nın 165. yıldönümünü gururla; minnet ve şükranla kutluyoruz. Aramızdan ayrılanlara rahmet; emeklilere sağlık ve sıhhat diliyoruz.

Tarihi Safranbolu’da genel adıyla ‘Emniyet Teşkilatı’ fiziki, sosyal ve donanım bakımından düzenli, temiz ve yüksek hizmet anlayışı ile göz doldurmaktadır.

Gözümüzün önünde özel bir örnek var. Görevini ibadet yapar gibi algılamış; çalışkan, dürüst ve saygılı bir kamu görevlisi. Pirinci ile ünlü Tosya’nın bereketli topraklarından yetişmiş bizden biri.

Polis Âdem, üstün yetenekleriyle akıl, beden ve ruh halini olağanüstü kullanan bir sihirbaz. Bana göre Mandrake…

Karabük Valiliği’nce Polis Âdem üstün hizmet anlayışı nedeniyle ödüllendirildi. Ödülü hayırlı ve uğurlu olsun. Kutlarım.

Geçenlerde kulak misafiri oldum. Âdem’in görev yaptığı Kazdağlıoğlu Meydanı gelen turistlerin karşılandığı / uğurlandığı önemli bir merkezdir. Bu meydanın ‘Hamam’ın Önü’, ‘Mehmet Kurtulan Meydanı’,  ‘Otobüs Durağı’, ‘Oduncu Pazarı’ gibi birden fazla ismi vardır.

İki Uzak Doğulu birbirlerine buluşma yeri olarak anılan meydanı önermişler. Ama bildiğimiz ismiyle değil. ‘Polis Âdem’in Yeri’ diye. Badem gibi Âdem’sin dostum Âdem.

İnsan yaşadığı yere benzer diye boşuna dememişler. Sağlık içerisinde sonsuz başarılar Âdem…

Aytekin Kuş

2011