ADA SAHİLLERİNDE BEKLİYORUM

Bazen bir konuyu yazdığım gün benzeri ile karşılaşıyorum. Son dakika bakıma alınmasını önerdiğim sırada şehir Kazdağlıoğlu Meydanı’nda açıklaması yapmam gerekiyor… Şöyle ki, Gümüş Köprübaşı’ndaki alanın ağaçlandırma çalışması vardı. Çok güzel bir rastlantı oldu bu vesile ile Gümüş’te nasibi alır herhalde…

Kazdağlıoğlu Meydanı (Mehmet Kurtulan) girişinde hemşerimiz H. Yaşar Bayram’a ait yamaçta önce ahşap bir baraka vardı. Çok itici bir görüntü veriyordu, yıkıldı, alan temizlendi. Şimdi de servi türü ağaçla peyzajı iyileştiriliyor. Yerinde bir çalışma… Benzeri Beybağı’nda, hastane altında daha önce yapılmıştı.

Ağaç dikmek gibi yararlı, anlamlı bir girişim övgüye değerdir. Belediyemizi kutluyorum, ellerine, yüreklerine sağlık…

Aslında böyle hizmetleri mali yönden desteklemeli ya da üstlenmeliyiz. Örneğin cenazelere çelenk göndermek bir nezaket, vefa ve başsağlığı türüdür. Çelengin bir bedeli vardır. Çelenkçi de ev, köy geçindiriyor rızkı buradan. Onun kısmetini engellemek diye bir görüşüm olamaz.

Ölenin adına belediyeye ağaç dikmesi, koru oluşturması (mezarlıkta, sokak, yamaç ve erozyon sahalarında) için yakınları teberruda bulunabilirler. Ağaçların gölgesinden ve oluşturduğu görüntüden dolayı adına ağaç dikilen minnet ve şükranla anılır.

Sayın belediye başkanımızın belirleyeceği bu gibi yerlere ağaç dikimleri uzun erimli ve verimli güzel bir hizmetin başlamasına vesile olur.

Ben Gümüş Köprübaşı’nda yapılacak ağaçlandırmayı kadim dostum, eski belediye meclis üyesi ve inşaat mühendisi Mehmet Adalar’ın üstleneceğini umuyorum. Çünkü yaptığı yol ve taş duvar, dikeceği ağaçlarla burada yapılacak çalışmalara örnek oluşturabilir. Pamuk eller cebe…

Sayın Adalar, Gümüş sahillerinde bu hizmetinizi bekliyorum…

Aytekin Kuş

2012