UNESCO DÜNYA MİRASI VE YEREL YÖNETİMLER PROGRAMI BAŞLADI

Tarihi Kentler Birliği tarafından organize edilen eğitim programları kapsamında ‘UNESCO Dünya Mirası ve Yerel Yönetimler I. Modül’ eğitimi Ankara’da başladı. Safranbolu Belediyesi de düzenlenen programa katılım sağladı.

UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu) ve ICOMOS (Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi) ile çalışma yapmak isteyen belediyelere Tarihi Kentler Birliği ve Çekül (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı) tarafından verilen eğitimler kapsamında Safranbolu Belediyesi’nin de katılımı ile ‘UNESCO Dünya Mirası ve Yerel Yönetimler I. Modül’ eğitimi başladı.

12-13 Eylül tarihleri arasından Ankara Kent Konseyi binasında düzenlenen programlarda Safranbolu Belediyesi’ni temsilen stratejik iletişim koordinatörü Mehmet Kütükçüoğlu ile Türkiye’nin birçok il ve ilçesinden katılımcı yerini aldı. Eğitimlerin konusu, kültürel ve doğal miras; küresel tanımlar ve destekler, UNESCO; tarihçe, temel kavramlar, süreç ve uygulamalar, Dünya Miras Listeleri ve benzeri küresel programlar; Yaşayan İnsan Hazineleri, Yaratıcı Kentler Ağı, Öğrenen Kentler Ağı, Dünya Belleği Türkiye’den ve dünyadan uygulama örnekleri içeriklerinden oluştu. Eğitimler ÇEKÜL Vakfı sorumlusu Namık Kemal Döleneken ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü personeli Yıldırım İnan tarafından verildi.

Eğitim süreci 2 gün süren programların ikinci ve üçüncü etapları Ekim ve Kasım aylarında İstanbul ve Manisa’da gerçekleştirilecek.

UNESCO MİLLİ KOMİSYONU 12-13.09.2023