UNESCO’nun Uluslararası Nevruz Günü Mesajı

UNESCO’nun Uluslararası Nevruz Günü Mesajı

Nevruz, insanlığın büyük bir kesimi için, baharın ilk günü ve yeni yılın başlangıcını işaret etmektedir. Bugün, sadece Asya ve Kafkasya’da bulunan ülkelerde değil, tüm dünyada, milyonlarca aile binlerce yıl öncesine uzanan geleneği devam ettirerek Nevruzu kutlamaktadır.

Yeni bir başlangıca işaret ettiği için, Nevruz umut dolu bir festivaldir. Fars şairi Hafez, nazik ve zarif sözleriyle Nevruzu şöyle dile getirmektedir:

“Bahar geldi yine / Güllerin cazibesiyle. / Taze yanaklarıyla / Hüznün acı bitkisi / Kalbinizden sökülecek.” İran’ın kırsal bölgelerinde, Irak’ın kuzey ovalarında ve Los Angeles sahillerinde Nevruz’da yakılan ateş, önceki yılın kötü şansını ve üzüntülerini yakarak, gelecek sevinci ve daha huzurlu bir dünya vaadi taşımaktadır.

UNESCO, bu vaat ve şenliklere memnuniyetle katılmaktadır. Nevruz kutlamaları, bölgeye bağlı olarak dünyada farklı formlarda gerçekleştirilse de, insan kültürlerinin çeşitliliği ve yaratıcılığını mükemmel bir şekilde gösteren bu kutlamalara katılım büyük bir şanstır. UNESCO’nun ortak mirasın korunması ve yaygınlaştırılması ideali sadece anıtlar, objeler ve peyzajlarla değil; aynı zamanda uygulamalar, inançlar, bilgi ve gelenekler, değerli ve sadece hatıra ve aktarıma dayandığı için kimi zaman daha kırılgan olan somut olmayan kültürel mirasla ilgilidir. Bu bakımdan, Nevruz kutlamaları bize ortak mirasımızı hatırlatmaktadır.

Nevruzunuz kutlu olsun!

Audrey Azoulay
UNESCO Genel Direktörü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir