UNESCO’nun Uluslararası Nelson Mandela Günü Mesajı

UNESCO’nun Uluslararası Nelson Mandela Günü Mesajı

Nelson Mandela, UNESCO Dünya Belleği Kütüğüne arşivi kaydedilen Rivonia davasında yaptığı tarihi konuşmasında şunları ifade etti: “Herkesin uyum içinde ve eşit fırsatlarla birlikte yaşadığı demokratik ve özgür bir toplum idealine değer verdim. Bu, yaşamak ve başarmak için umduğum idealdir. Ancak gerekirse ölüme de hazır olduğum bir idealdir.”

Bu ifadelerin üzerinden geçen on yıllara rağmen, Nelson Mandela’nın savunduğu idealler bugün bile pek çok toplum için bir hayal olarak kalmaktadır. Dünyadaki binlerce insan ülkesinde bu barış ve eşitlik idealini savundukları için hâlâ hapsedilmekte, işkence görmekte ve idam edilmektedir.

Uluslararası Nelson Mandela Günü kutlarken; özgürlük, haysiyet ve insan hakları için mücadele etmiş ve mücadele etmekte olan herkese saygı duymaktayız. Bu mücadele; ekonomik, sosyal, siyasi ve iklim gibi yükselen ve çoklu gerilimlerle zayıflayan toplumlarda hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Her insanın çeşitlilik ve saygı içinde bir arada yaşayabileceği toplumları inşa etmek için UNESCO İyi Niyet Elçisi olarak da onurlandıran ve baskı görenlerin savunucularının bu hümanist değerlerine bağlılığımızı yenilemeye her zamankinden çok ihtiyacımız bulunmaktadır.

Irina Bokova
UNESCO Genel Direktörü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir