UNESCO’nun Uluslararası Anadil Günü Mesajı

UNESCO’nun Uluslararası Anadil Günü Mesajı

UNESCO, Uluslararası Anadil Günü vesilesiyle, dilsel çeşitlilik ve çok dilliliğe bütün kalbiyle olan bağlılığını yeniden ifade etmektedir. Diller kim olduğumuzu ifade eder, düşüncelerimizi ve kimliklerimizi oluştururlar. Her kültürün doğru anlaşılmasına hizmet eden dilsel çeşitliliğe saygı gösterilmeden herhangi bir özgün diyalog veya etkili uluslararası işbirliği kurulması mümkün değildir. Dillerin çeşitliliğine erişim merak uyandırmakta ve insanların karşılıklı olarak anlaşmasına olanak sağlamaktadır. Bu sebeple dil(ler) öğrenmek aynı zamanda bir barış, yenilik ve yaratıcılık sözüdür.

Bu sene çok dilli eğitime adanan Uluslararası Anadil Günü; herkes için kapsayıcı ve eşit eğitimi sağlamak ve hayat boyu öğrenmeyi teşvik etmek açısından Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin, özellikle Hedef 4’ün harekete geçirilmesinde önemli bir fırsattır. Anadilde eğitim ve bilgi alma olanakları, kalkınmanın en güçlü araçları olan özgüven ve özsaygının öğrenilmesinin ve geliştirilmesinin önemli koşullarıdır.

Bizler dilsel varlıklarız. Daha iyi bir dünya için kültürler, fikirler, hisler ve hatta arzular bizlere öncelikle belirli bir dilde, belirli kelimelerle gelmektedirler. Bu diller insanlığı zenginleştirecek şekilde değerler ve vizyonları iletmektedir. Bahse konu dillere değer vermek olası geleceklerin aralığını arttırmakta ve ilgili gelecekleri elde etmede gerekli enerjiyi güçlendirmektedir. Bugün aracılığıyla, çok dilli eğitimin her yerde; eğitimde ve idari sistemlerde, kültürel ifadelerde ve medyada, sanal ortamda ve ticarette tanınması için bir girişimde bulunuyorum. Dillere nasıl değer vereceğimizi ne kadar iyi öğrenirsek, herkes için onurlu bir dünyanın inşasında o kadar fazla araca sahip oluruz.

Irina Bokova
UNESCO Genel Direktörü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir