UNESCO’nun Dünya Yerliler Uluslararası Günü Mesajı

UNESCO’nun Dünya Yerliler Uluslararası Günü Mesajı

Bu sene, Birleşmiş Milletlerin Yerli İnsanlar Bildirgesi gibi önemli bir dönüm noktasının 10. yılını kutluyoruz. Bu gün, yerli insanların haklarını yüceltmek ve karşılıklı anlayış, barış ve sürdürülebilir kalkınmaya eşsiz bir katkıda bulunmak için bir fırsattır. Yerliler, eşsiz kültürlerin ve doğal ortamla ilişkilerin mirasçısı ve uygulayıcısıdırlar. Aynı zamanda paylaştığımız insanlığın kültürel ve dilsel çeşitliliğinin geniş bir yelpazesini tutmaktadırlar. Onların haklarını ve onurlarını korumak, herkesin haklarını korumak ve insanlığın ruhuna, geçmişine ve geleceğine saygı duymaktır.

Yerli insanların korunmaları ve esenlikleri hiç bu kadar önemli olmamıştır. Kültürel çeşitlilikleri ve 90 ülkedeki memleketlerine rağmen, farklı insanlar olarak haklarının korunmasına dair benzer sorunlar yaşamaktadırlar. 370 milyon yerli insan dünya nüfusunun % 5’inden azını oluşturmasına rağmen, dünyanın en fakir nüfusunun % 15’ini oluşturmaktadır.

Bu doğrultuda UNESCO’nun en son Küresel Eğitim İzleme Raporu; yerli insanların haklarının ilerleyişine dair somut bir rehberlik ve politika tavsiyeleri içermektedir. UNESCO 2002 yılında Yerel ve Yerli Bilgi Sistemleri Programını (Local and Indigenous Knowledge Systems (LINKS)) oluşturarak hükümetleri bilimsel ve yerli insanların bilgisi arasında bir sinerji oluşturması için desteklemektedir. Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğini Bilimsel Tavsiye Kurulu’nun hazırladığı ‘Sürdürülebilir Kalkınma için Yerel ve Yerli Bilgi(ler) ve Bilim(ler)’ adlı tavsiye kararı ile bu çalışmalar desteklenmiştir. Bunların hepsi UNESCO’nun, Birleşmiş Milletler Bildirgesinin daha güçlü uygulanması için Yerlilerle İletişim Politikasını güçlendirmesine ilham vermektedir. Bu sadece yerli insanların değil bütün insanlığın ve gezegenin yararınadır. Siz de bize katılın ve mesajımızı paylaşın – #weareindigenous !

Irina Bokova
UNESCO Genel Direktörü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir