UNESCO’nun Dünya Kitap ve Telif Hakkı Günü Mesajı

UNESCO’nun Dünya Kitap ve Telif Hakkı Günü Mesajı

Dünya Kitap ve Telif Hakkı Günü her vatandaşın kapsayıcı, çoğulcu, eşit, açık ve katılımcı olduğu bilge toplum anlayışımızın desteklenmesinde kitapların gücünü vurgulamak için önemli bir fırsattır.

Bir toplumun en korunmasızına nasıl davrandığı insanlığın bir ölçüsüdür denmektedir. Bu ölçüm görme bozukluğu yaşayanlar ve öğrenme veya fiziksel engelleri olanlara uygulandığında, ‘kitap kıtlığı’ olarak tanımlayabileceğimiz bir sorunla karşı karşıya kalınmaktadır.

Dünya Görme Engelliler Birliğine göre dünyadaki her 200 kişiden biri -39 milyon insan- görememektedir. 246 milyon insan ise aşırı derece azalmış görüşe sahiptir. Bu ‘görsel olarak engelli insanlar’ veya ‘baskı engelli insanlar’ okuyabilen insanların erişebildiği bütün yazılı kaynakların ve yazınsalların tahminen % 10’una erişebilmektedirler.

Yetersiz şekilde tasarlanmış ve erişime açık olmayan kitaplar da öğrenme engelleri bulunanların okumalarını ve kendilerini geliştirmelerini kısıtlamaktadır. Uluslararası Disleksi Birliği’ne göre okul nüfuslarının yüzde 3 ila 5 arası özel konaklama ve desteğe ihtiyaç duymaktadır.

Birleşmiş Milletler Engelli İnsanlar Sözleşmesi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri engelli insanların haklarını tanıyarak herkesle aynı derecede kitaplara, bilgiye ve kültürel hayata erişimleri için yaklaşımları değiştirmektedir.

Sözleşme çerçevesinde UNESCO, engelliliğe dair konularda daha iyi bir anlayış sağlayıp; engelli bireylerin refahları, hakları ve huzurlarının farkına varılması ile topluma uyum sağlamalarındaki yararların bilinmesi için destek sağlamaktadır.

2017 Dünya Kitap Başkenti Conakry’nin (Gine) nüfusun gençler ve imkânları az olan bireylerin oluşturduğu bölümlerine okumayı öncelik halinde sunmasının arkasındaki ruh budur.

Conakry’nin yanı sıra uluslararası ortaklarımız Uluslararası Yayıncılar Birliği ve Uluslararası Kütüphane Birlikleri ve Kurumları Federasyonları ile birlikte anlayış, hoşgörü ve kapsayıcı toplumlara ilham vermek ve fikirler ile bilgileri paylaşmak için kitapları kutlamak doğrultusunda bir araya geliyoruz.
UNESCO’nun Dünya Kitap ve Telif Hakları Günü mesajı budur.

Irina Bokova
UNESCO Genel Direktörü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir