UNESCO’nun Dünya Çingene Dili Günü Mesajı

UNESCO’nun Dünya Çingene Dili Günü Mesajı

UNESCO çeşitlilikten oluşan yapısı bütün toplumlar için bir güç kaynağı olan Çingenelerin dili ve kültürünü korumak, Çingenelerin refahını sağlamak ve bütün dillerin önemini tanımak adına 2015 yılında Dünya Çingene Dili Günü’nü benimsemiştir.

Çingene dili – Romani čhib – önemli bir göç hikâyesi ve geniş ölçekteki etkilerle zenginleşen; dünyanın dört bir yanındaki Çingenelerin konuştuğu dildir. Bu durum, bu dilin tükenme tehlikesi altına giren dillerden biri olmasını engelleyememektedir. Bu tehlike; bilgi ve bilgelik bakımından zengin bir eşsiz mirası tehdit ederek, Çingene kimliğini ve kültürüne gölge düşürmektedir. Bu yüzden UNESCO, özellikle Çingene dili ana dili durumunda olan çocukların eğitimine değinmek üzere, Çingene diline destek vermek için çağrıda bulunmaktadır. Çingene dilinin önemini tanımak, Çingenelerin insan haklarını, sosyal katılımlarını ve kalkınmalarını desteklemek ve ayrımcılığın bütün biçimlerini ortadan kaldırmak adına sarf edilen gayretler arasında olmalıdır.

Bu Dünya Çingene Dili Günü’nde; Çingenelerle bir araya gelerek kültürlerini kutlamalı, böylece insan hakları temelinde dünyanın farklı bölgelerinde bütün dillerin ve kültürlerin korunmasını daha da teşvik etmeliyiz.

Irina Bokova
UNESCO Genel Direktörü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir