UNESCO Uluslararası Ana Dil Günü Mesajı

UNESCO Uluslararası Ana Dil Günü Mesajı

Bugün UNESCO, On Dokuzuncu Uluslararası Ana Dil Günü’nü kutlamaktadır. Bu, Kurumumuzun dilleri savunmak ve tanıtmak konusundaki kararlılığını hatırlamak için bir fırsattır.

Dil, iletişim aracından çok daha fazlasını; insanlığımızın temel koşulunu ifade etmektedir. Değerlerimiz, inançlarımız ve kimliğimiz dile gömülüdür. Deneyimlerimiz, geleneklerimiz ve bilgimiz dil aracılığıyla iletilmektedir. Dil çeşitliliği, hayal gücümüzün ve yaşam biçimlerinin inkâr edilemez zenginliğini yansıtmaktadır.

UNESCO, insanlığın somut olmayan mirasının temel bileşeni olan dili korumak ve canlandırmak için dilsel çeşitliliğin savunulması ve çok dilli eğitimin teşvik edilmesi çalışmalarına aktif şekilde dâhil olmaktadır.

Bu sorumluluk, gelişmekte olan milyonlarca genç zihne şekil veren ve topluma ilk önce yerel, sonra da küresel düzeyde dâhil olmada vazgeçilmez bir aracı olan ana diller ile ilgilidir.

Bu nedenle UNESCO, özellikle çok dilli ülkelerdeki anadillerin kullanımını ve yerli dillerin kullanımını teşvik eden dil politikalarını desteklemektedir ve çocuklar en iyi kendi ana dillerinde öğrenebildikleri için bu dillerin okulun ilk yıllarından itibaren kullanılmasını tavsiye etmektedir. Aynı zamanda kamusal alanlarda ve özellikle çok dilliliğin kural haline gelmesi gereken sosyal medyada kullanılmasını teşvik etmektedir. Her birey ana dilinden bağımsız bir şekilde sanal kaynaklara ulaşabilmeli ve çevrimiçi etkileşim ve diyalog toplulukları kurabilmelidir. Söz konusu durum, bugün Birleşmiş Milletler 2030 Gündemi’nin merkezindeki Sürdürülebilir Kalkınmanın karşılaştığı en büyük zorluklardan biridir.

Her iki haftada bir dünyadaki dillerden biri kaybolmaktadır ve onunla birlikte insanlık tarihimizin ve kültürel mirasımızın da bir parçası yok olup gitmektedir. Çok dilliliğin teşviki aynı zamanda bu programlanmış yok oluşu durdurmaya yardım etmektedir.

Nelson Mandela’nın meşhur sözlerinde dile getirdiği gibi: “Eğer bir insanla anladığı dilde konuşursanız zihnine dokunmuş olursunuz, fakat onunla kendi dilinde konuşursanız kalbine dokunmuş olursunuz.”. Bu uluslararası günde UNESCO, Üye Devletlerini çeşitli eğitici ve kültürel etkinlikler ile dünyamızı canlı bir miras haline getiren dil çeşitliliğini ve çok dilliliği kutlamaya davet etmektedir.

Audrey Azoulay
UNESCO Genel Direktörü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir