Tazmanya’nın Dünya Mirası Listesi’deki Ormanlarına Destek Olun

Tazmanya’nın Dünya Mirası Listesi’deki Ormanlarına Destek Olun

25

Avustralya Hükümeti, Tazmanya’da bulunan 74 bin hektarlık orman alanını Dünya Mirası Listesi’nden çıkarmayı planlıyor. Bütünlüğü bozulmamış bir alanın Dünya Miras Listesi’nden çıkarılmasına yönelik bu girişim dünyadaki tüm Dünya Miras Alanları’na yapılmış bir saldırı olarak nitelendiriliyor.
Buna karşı Avustralyalılar Tazmanya’nın başkenti Hobart’ta Dünya Mirası olan ormanları savunmak için bir araya geliyor. Eşzamanlı olarak Tunderclap’te başlatılan kampanya ile #MyWorldHeritage (Benim Dünya Mirasım) etiketinin, konuşulan konularda (trending topic) en üste çıkarılarak, tüm dünyada insanların Dünya Miras Alanlarının vazgeçilmez olduğunu Avustralya Hükümeti’ne ve Dünya Mirası Komitesi’ne gösterilmesi amaçlanıyor.
Türkiye, Dünya Mirası Listesi’de yer alan 21 ülkeden biri. Bugün, Tazmanya’nın Dünya Mirası Ormanları için desteğiniz ülkemizde ve dünyada korunması gereken varlıkların geleceği için önem taşıyor.
Thunderclap nedir?
Sosyal medya hesabınızla Thunderclap’a girdiğinizde, Thunderclap, seçtiğiniz sosyal medya kanalından belirlenen bir zamanda sizin adınıza paylaşımda bulunuyor. Bu paylaşım #myworldheritage etiketini ve değiştirilebilir bir metni içeriyor. Tweet paylaşımınız, Thunderclap’e kaydolan herkes ile aynı anda yapılıyor. Bütün tweetlerin aynı zamanda atılması, bu etiketin Twitter’da hızlı bir başlangıç yaparak en çok konuşulan konularda üst sıralara yükselmesini sağlayacak. Kampanya, Tazmanya’da gerçekleştirilecek toplanma boyunca devam edecek.
Ne yapmanız gerekiyor?
– Aşağıdaki linkten Thunderclap’e girerek, paylaşım yapılmasını istediğiniz sosyal medya aracını seçin. Bu işlemi, etkinliğin gerçekleşeceği gün olan 14 Haziran’dan önce yapmanız çok önemli!
https://www.thunderclap.it/projects/12089-save-myworldheritage?locale=en
– Avsutralya’nın Dünya Mirası Ormanları hakkında yapacağınız paylaşımlarda #myworldheritage etiketini kullanarak, Avustralya’da ve dünyanın dört bir yanındaki insanlarla bir araya gelebilirsiniz.
– Dünya Mirası Komitesi, Doha’da 15 – 25 Haziran tarihleri arasında toplanıyor. Bu süre boyunca destek mesajlarınızı #myworldheritage etiketiyle göndermeye devam edebilirsiniz.
– Tazmanya’daki Dünya Mirası hakkında daha fazla bilgi için: https://www.wilderness.org.au

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir