Şiir Günü

Şiir Günü

Tam 400 sene önce vefat eden Shakespeare, Bir Yaz Gecesi Rüyası kitabında şöyle yazmıştır: “Bir şairin gözleri çıldırmışçasına yuvarlanarak cennetten dünyaya ve dünyadan cennete gider gelir. Ve hayal gücü bilinmeyen şeylere vücut kazandırırken, şairin kalemi bunları şekillere sokar ve belki birer yerleşim yeri ve isim verir.”

UNESCO, tek silahı serbestçe konuşabilmesi olan ve hayal ederek hareket eden erkekleri ve kadınları hürmetle anmaktadır ve şiir sanatını, insan ruhunun yaratıcılığı konusunda bir sembol olarak görmektedir. Bizi saran sınırsız güzellik gibi, dünyanın uçsuz bucaksız ızdırabı ve sefaleti gibi durumlara biçim ve kelimleler kazandıran şiir, insanlığımızın gelişmesine katkıda bulunarak, daha da güçlenmesini, dayanışma içinde olmasını ve kendinin farkında olmasını sağlamaktadır.

Şiirin dilsel çeşitliliği ve ifade özgürlüğünü teşvik etmesine sesler yol açmaktadır. Bu sesler sanatsal eğitim ve kültürün yayılması konularındaki küresel gayretlerde yer almaktadır. Bir şiirin ilk sözü bazen güçlüğün karşısında güven kazanmak ve zalimliğin karşısında umut dolu bir yol bulmak için yetmektedir. Makineleşme çağındaki bu çağdaş hayatın bizlere yakınlığında şiir, insanlık onuru içinde doğal olan özgürlüğe ve maceraya yer açmaktadır. Koreli Arirang’tan Meksikalı Pirekua’ya, Ifuago insanlarının Hudhud ilahilerinden Suudi Alardah’a, Türkmen Köroğlu’ndan Kırgız Aitysh’e; her kültür, karşılıklı saygıyı, sosyal bütünlüğü ve barış arayışını güçlendirecek şekilde, bilgiyi, sosyokültürel değerleri ve ortak belleği iletmek için kendi şiirsel sanatını kullanmaktadır.

Ben bugün şiir vasıtasıyla karanlıklarda ve aydınlıklarda, bahçelerde ve sokaklarda okumalar vermekte olan ve şiire gönülden bağlanmış, aktörleri, hikâye anlatıcılarını ve anonim sesleri alkışlıyorum. Ayrıca Üye Devletleri, kökenler ve inançlar fark etmeksizin insanlığın özünde olan ve bizleri bir araya getirme gücü bulunan şiirsel gayretlere destek vermeye davet ediyorum.

UNESCO Genel Direktörü
Irına Bokova

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir