Safranbolu’da; UNESCO İle 20 Yıl

Safranbolu’da; UNESCO İle 20 Yıl

unesco-5

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne 20 yıl önce alınan ve geçtiğimiz yıl OWHC (Dünya Miras Alanları Organizasyonu) yönetimine de girmeyi başaran Safranbolu’nun UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alışının 20. yıl dönümü kutlama programı belli oldu.

17 Aralık 2014 Çarşamba günü 10.00’da Cinci Han’da UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Temsilcisi Berrin Alper, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak ve Karabük Valisi Orhan Alimoğlu’nun yapacağı açılış konuşmaları ile başlayacak olan program UNESCO’da 20. yıl adlı söyleşi ile devam edecek.

2 oturum halinde gerçekleşecek olan söyleşinin 1. bölümünde Karabük Üniversitesi Fethi Toker GSF Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aysun Özköse “UNESCO’ya Giriş ve Sonrası Koruma ve Onarımda Yeni Atılımlar”, dönemin Belediye Başkanı ve 21. Dönem Milletvekili Mustafa Eren ve Dönemin Kaymakamı, Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy konuşmacı olarak katılacaklar. 2. bölümde ise, Karabük Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Gürbüz’ün söyleşisi ile başlayacak. Gürbüz’ü ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Özgen ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz konuşacak.

Söyleşinin ardından yine Cinci Handa Prof. Dr. Levent Kılıç’ın ‘Süha Arın’ın İzinde Safranbolu’da Zaman’ Fotoğraf Sergisi yer alacak.

Saat 12.30’da açılışı yapılacak olan fotoğraf sergisinin ardından Tarihi Çarşı’da bulunan Cıngıllıoğlu Sanat Galerisi’nde saat 14.00’da gazeteci Yazar Aytekin Kuş’un ‘Gazete Koleksiyonu’ sergisinin açılışı gerçekleştirilecek.

Sergi açılışının ardından ise Kaymakamlar Gezi Evi, İzzet Mehmet Paşa Camii, Tarihi Cılbır Çeşmesi açılışı, Kent Tarih Müzesi ve Tarihi Saat Kulesi gezisi gerçekleşecek.

Birinci gün programı, İmren Lokumları Havuzlu Baş Odası’nda gerçekleşecek Safranbolu Gecesi’nin ardından, Cinci Han’da verilecek resital ile sona erecek.

Safranbolu’nun UNESCO’ya alınışının 20. yıldönümünün ikinci gün etkinlikleri de dolu dolu geçerken, etkinlikler kapsamında saat 10.30’da Kristal Teras, İnce Kaya Su Kemeri, Havuzlu Asmazlar Konağı, Kaçak (Lütfiye) Camii ve Hıdırlık Tepesi gezileri ile konuklara Safranbolu’da tarih ziyafeti verilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir