‘El Emeği Göz Nuru’- Dünya Mirası
0

‘El Emeği Göz Nuru’

Türkiye’nin ilk özel müzesi olarak kapılarını 1980 yılında ziyarete açan Sadberk Hanım Müzesi, sarayın görkemli şölenlerinden halkın gündelik yaşamına kadar Osmanlı Dönemi işlemelerinin en seçkin örneklerini ‘El Emeği Göz Nuru’ adlı sergide sanatseverlerle buluşturuyor.

Sergilenen eserlerin Osmanlı Dönemi işlemeleri 17. ile 20. yüzyıllar arasındaki yaklaşık 300 yıllık serüveni kapsıyor.  Küratörlüğünü Hülya Bilgi ve İdil Zanbak’ın yaptığı sergi, 7 Aralık 2012 – 26 Mayıs 2013 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Türkiye’nin ilk özel müzesi olarak kapılarını 1980 yılında ziyarete açan Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi, kurulduğu günden itibaren Osmanlı Dönemi işlemelerinin en seçkin örneklerini titizlikle bünyesinde toplamaya özen göstererek zengin bir işleme koleksiyonu oluşturdu. Sadberk Hanım Müzesi, Osmanlı dönemi işlemelerinden oluşan bu çok değerli koleksiyonunu ‘El Emeği Göz Nuru’ adlı sergide sanatseverlerle buluşturuyor.

Merhum Sadberk Koç’un özel koleksiyonu bu sergi ile gün yüzüne çıkıyor…

Sadberk Hanım Müzesi Müdürü Hülya Bilgi, işleme alanına ait sayıları yaklaşık iki bine ulaşan bu zengin koleksiyonun temelinin Vehbi Koç’un sevgili eşi Sadberk Hanım’ın özel ilgi ve gayreti ile oluşturulduğunu belirtti. Hülya Bilgi, Sadberk Koç’un gelenek ve göreneklerine bağlı bir kişi olarak en büyük hayalinin özenle topladığı Osmanlı Dönemi’ne ait işleme ve kıyafetleri ileride kendi adını taşıyan bir müzede sergilemek olduğunu hatırlattı. Hülya Bilgi, “El Emeği Göz Nuru Sergisi ile merhum Sadberk Hanım’ın özenle biriktirdiği özel koleksiyonu da ziyaretçilerimiz ile buluşturacağımız için heyecanlıyız. Sanatseverler, Sadberk Hanım Müzesi’nin koleksiyonundan seçilerek sergilenen bu eserler sayesinde Osmanlı dönemi işlemelerinin 17. ile 20. yüzyılları arasını kapsayan yaklaşık 300 yıllık serüvenini takip etme imkânı bulabilecekler. Sergideki Osmanlı işlemeleri sarayın görkemli şölenlerinden halkın gündelik yaşamına kadar Osmanlı insanının hemen her anına eşlik ediyor” diye konuştu.

Sergi, Osmanlı evinde günlük hayatı da anlatıyor…

Serginin küratörlerinden İdil Zambak da, Osmanlı Dönemi’nde yaygın kullanım alanı bulan belli başlı işlemeler arasında sayılabilecek sedir örtüsü, perde, yorgan yüzü, yatak örtüsü, seccade, bohça, havlu, çevre, kuşak, nihale, peşkir, yağlık, kahve örtüsü, berber (tıraş) önlüğü, kavuk örtüsü ve ayna örtüsü sergide görülebilecek eserler arasında olduğunu belirtti. İdil Zambak, Osmanlı Dönemi’nin klasik sanat özelliklerini yansıtan 17. yüzyıla ait işlemelerin ise dönemin ipekli dokumaları ve İznik çini-seramikleri ile paralellikler göstermesi bakımından dikkat çekici olduğunu anlattı. Zambak sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun dışında sergide, yüksek kalitedeki işlemelerin yoğun olarak kullanıldığı Osmanlı evinde günlük hayat ve kahve ikramı, gelin odasında çeyiz sergilemesi, hamam ve berber tıraşı gibi mizansenlere de yer verildi.”

İşlemelerde yaratıcılık ve ustalık bir arada

Sergide ön plana çıkan Osmanlı işlemeleri süsleme sanatının en eskileri arasında yer alıyor. İşleme üslup bakımından çini, dokuma ve maden gibi Osmanlı Dönemi’nin diğer sanat dalları ile paralellikler gösteriyor. İşlemelerin Osmanlı Dönemi’nde giyecekten askeri malzemeye kadar pek çok kullanım eşyası üzerinde yaygın kullanım alanı bulması, işlemeciliğin bir iş kolu olarak gelişmesini ve bu alanda sanat niteliği taşıyan nadide eserlerin ortaya konmasını sağladı. El emeği göz nuru ile ince ince işlenerek adeta birer çiçek bahçesine dönüştürülen işlemlerde yaratıcılık ile ustalık bir arada görülüyor. İpek iplik, altın ve gümüş tellerle işli bin bir renk ve desene sahip Osmanlı Dönemi el işlemelerini görmek isteyenler 07 Aralık 2012 – 26 Mayıs 2013 tarihleri arasında Sadberk Hanım Müzesi’ni ziyaret edebilirler.

 Sizde Yorum Bırakın

* İsim, Email, Yorum zorunlu