Aphrodisias, Dünya Kültür Mirası Oldu

Aphrodisias, Dünya Kültür Mirası Oldu

Türkiye’nin 21 üyesinden biri olduğu UNESCO Dünya Mirası Komitesi 41. Oturumu Polonya’nın ev sahipliğinde ICE Krakow Kongre Merkezi’nde çalışmalarına devam ediyor.

Toplantı, Dünya Mirası Komitesi üyesi devletlerin yanı sıra Sözleşmeye Taraf 193 Devlet, Komitenin danışma organları olan ICOMOS, IUCN ve ICCROM üyeleri, hükümetler arası kuruluşlar ve ilgili STK temsilcileri tarafından takip edilmektedir. Toplantının Türkiye Heyetinde UNESCO Nezdinde Daimi Temsilci Büyükelçi Ahmet Altay Cengizer başkanlığında müzakereleri yürütmek üzere Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu yetkili ve uzmanlarının yanı sıra toplantıyı takip ve yan etkinlikleri gerçekleştirmek üzere İstanbul Alan Başkanlığı, İstanbul Büyükşehir, Samsun Büyükşehir Belediye yönetici ve temsilcileri, Aphrodisias heyeti ve çeşitli STK temsilcileri yer almaktadır.

UNESCO Dünya Mirası Listesine önerilen yeni adaylık dosyaları arasında Türkiye’nin Aphrodisias adaylık dosyası görüşülmüş ve 9 Temmuz Pazar günü Aphrodisias’ın UNESCO Dünya Mirası Listesine kaydedilmesine Komite üyelerinin büyük çoğunluğunun desteğiyle karar verilmiştir. Böylece Türkiye’nin Dünya Mirası Listesindeki varlık sayısı 17 olmuştur.

Aydın ili Karacasu ilçesi sınırları içinde olan Aphrodisias Antik Kenti Yunan-Roma dönemi mimari ve kent özelliklerini çok iyi yansıtan bir yerleşim yeridir. Alanın Dünya Mirası Listesine kaydedilmesini sağlayan Üstün Evrensel Değeri oluşturan özelliklerden en önemlisi varlık alanı içinde bulunan ocaklardan çıkartılan mermerden yerel okullarca işlenen heykeltıraşlık eserlerinin yayıldığı Akdeniz havzasında bıraktığı derin kültürel etkidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir