‘Altın Taç’ ile ‘Dağ Keçisi’ Figürü Türkiye’ye Geri Getirildi

‘Altın Taç’ ile ‘Dağ Keçisi’ Figürü Türkiye’ye Geri Getirildi

Türkiye’den yasa dışı yollarla kaçırıldığı belirlenen ve MÖ 4. yüzyıla tarihlenen ‘Altın Taç’ ile MÖ 2. bin yıla tarihlenen bronz ‘Dağ Keçisi’ figürü UNESCO 1970 Kültür Varlıklarının Kanunsuz İthal, İhraç ve Mülkiyet Transferinin Önlenmesi ve Yasaklanması İçin Alınacak Tedbirlerle İlgili Sözleşmesi kapsamında Türkiye’ye geri getirildi.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenen eserler için yapılan tanıtım toplantısına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş kültür varlıklarının yasadışı transferiyle mücadele etme konusunda kararlılığını yineledi ve Anadolu’dan kaçırılan 55 tarihi eserin daha Türkiye’ye getirileceğini ifade etti.

Karya Bölgesi’nden bir mezardan alındığı tahmin edilen ‘Altın Taç’ İskoç makamlarınca yapılan bir çalışma sonucu İskoçya’nın Edinburgh şehrinde tespit edilmiş ve Türkiye’ye geri getirilmesi için 2010 yılından beri çalışmalar yapılmaktaydı. Adli süreç sonucunda Türkiye’ye ait olduğu mahkeme tarafından da belirlenen eser geçtiğimiz hafta Türkiye’ye iade edildi.

Erzurum Müzesi Müdürlüğü’nden çalınan ‘Dağ Keçisi’ figürüyse INTERPOL Uluslararası Çalıntı Sanat Eserleri Veri Tabanı üzerinden dünya genelinde araştırılmış, Alman ve Fransız polisinin çalışmaları sonucunda Fransa’da tespit edilmişti. Paris Büyükelçiliğine teslim edilen ve muhafaza altına alınan eser daha sonra Anadolu Medeniyetler Müzesi’ne getirildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir